V biosfernem območju Kozjansko in Obsotelje, pod okriljem Unesca, stoji ribnik Marof, nekoč pomemben del samostanskega gospodarstva kartuzijanov v Jurkloštru. Danes Marof znova oživlja – kot prostor novih priložnosti, doživetij, učenja in trajnostnega razvoja.
S projektom Ponovna oživitev turističnih, športnih in izobraževalnih aktivnosti na ribniku Marof so Ribiška družina Laško ter partnerji Občina Laško, STIK Laško in podjetje GM PLUS vzpostavili temelje za celovit razvoj območja. Na posvetu in okrogli mizi v Ribiškem domu so se srečali predstavniki ribičev, krajevne skupnosti, občine, turizma, izobraževanja in kulinarike ter oblikovali skupen pogled na prihodnost ribnika.
Marof danes predstavlja pomemben prostor za lokalno skupnost: ribičem nudi urejeno okolje za skrb za ribji fond in tradicijo ribištva; domačinom prinaša nove možnosti rekreacije in druženja; za destinacijo Laško pa pomeni dodatno zeleno točko v razvoju trajnostnega turizma. V projekt se lahko vključujejo tudi šole in dijaki s pridobivanjem praktičnih znanj s področja naravoslovja, turizma in gostinstva.
Z ribnikom se povezuje tudi lokalna kulinarika – nove ribje jedi ter lokalna zelišča in pridelki pod blagovno znamko Okusiti Laško obiskovalcem predstavljajo pristno izkušnjo »od ribnika do krožnika«. Poseben pečat območju daje še preplet narave, čebelarstva in kulturne dediščine nekdanje kartuzije Jurklošter.
Projekt oživitve ribnika Marof je primer dobre prakse povezovanja lokalnih akterjev ter razvoja trajnostnega ribiškega turizma, ki ustvarja nove priložnosti za kraj, obiskovalce in prihodnje generacije. Marof se tako znova uveljavlja kot živ, odprt in učno-izkustven prostor v naravi.
Projekt je sofinanciran iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo (ESPRA) ter sredstev Republike Slovenije. Organ upravljanja za izvajanje Programa ESPRA 2021–2027 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

